Skip to content

Na co najchętniej wydajemy pożyczone pieniądze?

Jeszcze jakiś czas temu skrzętnie ukrywaliśmy fakt pożyczania pieniędzy. Jeśli chodziło o bank, ten zawsze chciał wiedzieć – i jest tak w zasadzie do teraz – na jaki cel potrzebujesz pożyczyć pieniądze. W przeważającej części zawsze w tym wypadku chodzi o zakup samochodu lub mieszkania – tego rzędu kwoty można pożyczyć jedynie za pośrednictwem tradycyjnego banku. Jeśli jednak satysfakcjonuje cię nieco chociaż mniejsza kwota i dodatkowo nie chcesz się nikomu zwierzać z tego, co za uzyskane pieniądze chcesz kupić, wybierz raczej firmę pożyczkową. Tych nie interesują nasze pobudki, co podoba się zdecydowanie większości korzystających.

Najpopularniejszymi powodami do korzystania z usług firm pożyczkowych jest konieczność gruntownej naprawy dotychczas użytkowanego samochodu, zakup nowego, oczywiście niemłodego i używanego, a także planowany, a czasem wymuszony awarią remont mieszkania. Statystycznie to najczęściej stwierdzany powód zadłużenia się obecnie Polaków. Również sezonowe wydatki, związane chociażby z wyposażeniem dzieci do szkoły, a nawet wyjazd na wakacje czy zafundowanie dzieciom wakacyjnego obozu zmusza nas do korzystania z zewnętrznej pomocy. Nasze oszczędności w wielu przypadkach zupełnie nie istnieją. Pożyczki zaciągane są jednak nie tylko na przyjemności czy absolutną konieczność wymuszoną sytuacjami losowymi, ale także na swoje zdrowie – zabiegi medyczne, stomatologiczne czy nawet upiększające. Coraz chętniej pożyczamy pieniądze także na zorganizowanie rodzinnych uroczystości czy uzupełnienie budżetu na ważniejsze okazje, takie jak zorganizowanie ślubu i wesela. Dobrą wiadomością jest wzrost świadomości społecznej oraz zmniejszenie się ilości osób zaciągających kolejne pożyczki w celu spłacenia posiadanych już, obecnych zadłużeń, często u innych pożyczkodawców.
Doskonale widać po tego typu zestawieniach, że jako naród mamy spore problemy z oszczędzaniem i że jeśli przychodzi do nas prawdziwa potrzeba, uderzamy najpierw tam, gdzie jest najszybciej i najpewniej.